Version: 1.1

اعتراف گناهان و توبه

شنیدن واقعیت سخته، مخصوصا وقتی اون واقعیت درباره‌ی ما باشه چون نیاز پیدا میکنیم تا تغییر کنیم. در کل ترجیح میدیم تا دنبال مشکل در زندگی دیگران باشیم و درباره‌ی چیزهایی که باید تغییر بدن صحبت کنیم. اما اگه صادقانه به زندگی خودمون نگاه کنیم، میتونیم روزانه افکار، حرف‌ها و رفتارهایی پیدا کنیم که خوب نیستن.

به جای اعتراف به اشتباهاتمان کارهایی میکنیم که به سه دسته تقسیم میشوند. به طور عادی اون اشتباه را نادیده میگیریم. همه چیز را مخفی میکنیم و سعی میکنیم تاگناه را بپوشانیم جوری رفتار میکنیم که انگار هیچ اتفاقی نیافتاده به علت اینکه یا خیلی مغرور هستیم تا تقاضای بخشش کنیم یا خیلی خجالت میکشیم.
یکی دیگر از این روش ها مقایسه کردن خود با دیگران و گفتن اینکه آنها از ما بهتر نیستند مثل: (همه‌ی ما انسانیم) و در آخر شرایط و گذشته را مقصر میدانیم و میگوییم که راه دیگری نداشته‌ایم.

این راه‌ها برای نجات خود و پوشاندن واقیعت است اما در حقیقت این روش‌ها ما را به سمت بی‌عدالتی میبرند و دروغ‌های زنجیرواری بوجود می‌آید که نشات گرفته از ترس ما برای جلوگیری از آشکار شدن حقیقت است و وجدانمان را نادیده میگیریم در نتیجه رفته رفته کمتر و کمتر متوجه میشویم که چقدر به خود و دیگران اسیب میزنیم.

​هر که گناهان خود را بپوشاند، کامیاب نخواهد شد، اما هر که آنها را اعتراف کند و ترک نماید، رحمت خواهد یافت.​ امثال 28:13

گناه چیست؟

اولا کلمه‌ی گناه به قدرتی اشاره دارد که بر مردم و جهان حاکمیت میکند. به خاطر گناه از خداوند جدا شده‌ایم اما او به ما راهی را پیشنهاد میدهد تا از سلطه‌ی گناه رها شویم اگر ما این راه را انتخاب کنیم او به ما زندگی جدیدی میدهد تا دوباره متولد میشویم.

اگر درباره ی تولد دوباره احتیاج به اطلاعات بیشتری دارید مطمین نیستید که شما دوباره متولد می شوید میتوانید از طریق برگه های "داستان خدا" و "تعمید" به جزئیات و روند تولدتازه دسترسی داشته باشید.

دوم، کلمه‌ی‌ گناه به معنی استفاده ی نادرست از قوانین خداوند او به تنهایی اجازه‌ی تشخیص خوب و بد را دارد او قوانینی نهاده که امنیت مارا تامین میکند گناهانمان فقط محدود به رفتارهایمان نمیشوند. از آنجایی که رفتارهای ما نشأت گرفته از افکار و خواسته‌های ما هستند، عیسی مسیح در انجیل متی اینگونه میگوید. ​«شنیده‌اید که گفته شده، ”زنا مکن.“ امّا من به شما می‌گویم، هر که با شهوت به زنی بنگرد، همان دم در دل خود با او زنا کرده است. (مَتّی 5:27 - 28)​

پس شما کامل باشید چنانکه پدر آسمانی شما کامل است. مَتّی 5:48 این نه تنها به معنی دوری از اشتباه بلکه مسئولیت انجام کار درست را بر عهده بگیریم بنابراین، هر که بداند چه کاری درست است و آن را انجام ندهد، گناه کرده است. یعقوب 4:17
در کل گناه به افکار سخن‌ها و رفتارهایی برخلاف معیارهای خداست.

عواقب گناه

ما میتوانیم در قبال خود، دیگران و خداوند گناه کنیم هر رفتاری که باعث شکستن قوانین خدا در رابطه با طرز رفتار با بندگانش شود گناه حساب میشود که در اصل گناه در حق خداست نتیجه‌ی گناه میتواند کم‌و‌بیش جدی باشد به این بستگی دارد که چه کسی ضرر زده آیا فقط در افکارم بوده؟ آیا رفتار من باعث ضرر به دیگران شده؟ یا ایا من دیگران را در این گناه درگیر کرده‌ام؟

وقتی نمیدانیم که خدا چه میخواهد کاری را که شیطان میخواهد انجام میدهیم دقیق خلاف چیزی را که خدا میخواهد. وقتی که گناه میکنیم درب ‌را برای شیطان باز میکنیم تا بر زندگی ما تسلط پیدا کند. یا در معنای دیگر گناه همیشه طلسمی را با خود می‌آورد مثلا (کسی که دروغ میگوید شکاک میشود؛ طمع منجر به نارضایتی دائمی میشود؛ احساس گناه باعث بی کفایتی ما میشود). تنها راه رها شدن از این طلسم و بستن در به روی تسلط شیطان بر ما این است که به گناه اعتراف کنیم و کاملا از آن روی برگردانیم.

توبه کردن قدم به قدم:

Pray at the beginning: God, open my eyes to see my sin as you see it.

1. شناختن گناه

من از مخفی کردن مشکل دست بر میدارم و صادقانه میگویم: کاری که کردم اشتباه بوده و گناهم کوچک نیست که بتوان از آن چشم پوشی کرد. این گناه برای من و دیگران نتایج منفی دارد و من مسئولیت آن را به عهده میگیرم.

2. اعتراف به گناه:

من بی احترامی خود را (گناه) به خدا را میپذیرم و میگویم که متاسفم. اگر در حق دیگران هم گناه کردم به آن اعتراف میکنم و درخواست بخشش می نمایم.

3. ترمیم کردن یا اصلاح

اگر به دیگران ضرری رسیده باید هرچه در توان دارم انجام دهم تا بتوانم ان را جبران کنم اگر از اصلاح کردن خسارات دوری کنم نشانه‌ی این است که از کاری که کردم پشیمان نیستم.

4. تصحیح افکار و رفتار

بعد از روی برگرداندن از گناه به سمت چیزی که خداوند خواسته رو می‌آورم. من ذهن و عادت‌های خود را چک میکنم، شروع به فکر و زندگی کردن بر اساس ایده‌های خداوند می کنم و از او میخواهم که در این راه به من کمک کند.

در آخر از خود بپرسیم: آیا من مطمئنم که توسط خدا آمرزیده شده‌ام
اگر جواب شما خیر است به دنبال یک کمک کننده باشید تا کمکتون کنه.

​ولی اگر به گناهان خود اعتراف کنیم، او که امین و عادل است، گناهان ما را می‌آمرزد و از هر نادرستی پاکمان می‌سازد.​ ۱یوحنا 1:9

نکات بیشتر

Remorse
If I try to omit a step it’s a sign that I don’t really regret all of what I did.
از دیگران کمک گرفتن
در مواقعی به تنهایی برای ما مشکل است که تمام مراحل را انجام دهیم زمانی که گناه دیگر یک راز نباشد قدرت خود را از دست میدهد به همین علت انجیل به ما میگوید که این راه را تنها نرویم پس نزد یکدیگر به گناهانِ خود اعتراف کنید و برای یکدیگر دعا کنید تا شفا یابید. دعایِ شخص پارسا، با قدرت بسیار عمل می‌کند.

یعقوب 5:16

ضمیر ما
مانند یک صدای درونی میتواند هنگام شکستن قوانین به ما هشدار دهد. ضمیر بر اساس مکانی که در آن بزرگ شده‌ایم شکل گرفته و میتواند خوب را از بد تشخیص دهد اما ضمیرما بر اساس استانداردهای خداوند شکل نگرفته پس میتواند به ما هشدارهای اشتباه داده، در مواقعی عمل نکرده یا هشدار ندهد گرچه آن کار گناه محسوب میشود. خود را با قوانین خدا بسنجیم تا بتوانیم مانند او گناهان را پیدا کنیم و بگذاریم افکار و احساساتمان را وی تغییر دهد.
ر چه صورتی باید به گناه اعتراف کرد؟
باید به کسانی که به آنها آسیب زده شده گناهمان را اعتراف کنیم. اگر گناه افراد زیادی را درگیر کرده یا باعث صلب صلاحیت من برای کارم ( مدیریت یا...) مقابل دیگران اعتراف کنم. اگر فقط در ذهن خود گناهی کردم که شامل دیگران میشد باید به خدا اعتراف کنم و آن شخص را مطلع نسازم

اگر مطمئن نیستید که چه چیزی درست است باید از شخص کمک بگیرید.

آزمودن خودم

​غلاطیان باب 5 آیات 19 الی 21 را بخوانید: دو دقیقه زمان بگذاریدو از خدا سوال زیر را بپرسید و یادداشت بردارید​

خداوندا، کجا من بر علیه تو یا دیگران گناه داشتم؟

برنامه

​چه چیزهایی دراولویت برای مقابله احتیاج دارم؟ چه کسی باید از من در این مورد حمایت کنه؟​
​روشن کردن منابع چگونگی ادامه دادن شماست.​