Version: 1.0

Pozbycie się kolorowych okularów

Wyraźne widzenie rzeczywistości

Każdy z nas widzi świat własnymi oczami. Rzeczywistość jest taka sama, ale każdy widzi inne szczegóły i inaczej je interpretuje. W ten sposób rozwija się nasz osobisty pogląd na świat. Nasz pogląd jest kształtowany przez naszą rodzinę, kulturę i rzeczy, których doświadczyliśmy. Może to spowodować, że będziemy jednostronni w naszej percepcji i nawet nie zauważymy niektórych aspektów sytuacji wokół nas. Informacje nie mogą do nas dotrzeć, nawet jeśli są ważne. Wtedy często wyciągamy błędne wnioski, które mogą być szkodliwe dla nas lub ludzi wokół nas.

Używając analogii, patrzymy na sytuacje przez okulary, których soczewki filtrują niektóre obszary i zniekształcają inne. Na przykład, nasz pogląd na Boga może być zniekształcony przez soczewkę religii. Albo nasze relacje mogą być filtrowane przez soczewkę nieufności: chcemy chronić się przed rozczarowaniami, ale jednocześnie ta soczewka uniemożliwia bliskie i silne relacje. Często nie jesteśmy świadomi istnienia tych soczewek, ponieważ dorastaliśmy z tym poglądem i nie wiemy nic więcej. Ale Bóg chce, abyśmy widzieli jasno i znali prawdę. Chce nas uwolnić od naszych zniekształconych poglądów i negatywnych konsekwencji, jakie mają dla nas i innych ludzi.

Jezus mówi w Jana 8,31-32:Jeżeli będziecie trwać w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli.

Koszt i korzyści z kolorowych soczewek

Każda kolorowa soczewka, którą nosimy, ma swoją cenę, którą płacimy: nie postrzegamy ważnych rzeczy lub widzimy je w zniekształcony sposób, dlatego nie możemy podejmować dobrych decyzji. Dlaczego nadal je nosimy?

Dzieje się tak dlatego, że mają one również postrzegalny zysk lub osobistą korzyść dla nas. Ten zysk jest zawsze subiektywny i może nie mieć sensu kiedy ktoś patrzy z zewnątrz. Na przykład, nosząc "różowe" okulary, mogę uprościć swoje życie, blokując nieprzyjemne rzeczy. Albo kiedy nigdy nie mówię "nie" innym i noszę "okulary pomocy", mogę zyskać uznanie jako pomocna osoba, ale na dłuższą metę wypalę się.

Często nie zdajemy sobie sprawy z tych kosztów i korzyści – zazwyczaj nosimy te okulary od dłuższego czasu i jesteśmy przyzwyczajeni do widoku. Może nawet polubiliśmy je i nie jesteśmy chętni do zmierzenia się z rzeczywistością. Albo po prostu myślimy, że ten pogląd jest "normalny" lub wierzymy, że "taki po prostu jestem".

Prawda jest taka, że nie widzimy rzeczywistości, kiedy nosimy takie okulary. Oznacza to, że wierzymy w pewne rzeczy i jesteśmy nimi związani. Praca nad naszymi okularami może być trudna. Jednak na dłuższą metę zawsze warto się ich pozbyć, w przeciwnym razie nadal będziemy płacić za nie wysoką cenę.

Usuwanie kolorowych soczewek

Często nosimy więcej niż jeden obiektyw, który kształtuje nasz pogląd na różne tematy. Bóg chce nas uwolnić od nich wszystkich i wie najlepiej, od czego zacząć. Prosząc Go bezpośrednio, dajemy Mu możliwość mówienia do nas konkretnie. Proces zaczyna się od zadawania Mu pytań, a następnie On ujawnia konkretne okulary w naszym życiu. Często pokazuje nam również, jak te okulary weszły w nasze życie. Z pomocą Jezusa możemy podjąć niezbędne kroki, aby uwolnić się od tego błędnego poglądu, zdjąć te okulary i wyraźnie zobaczyć rzeczywistość.
Bóg zazwyczaj nie objawia wszystkiego od razu, ponieważ często byłoby to dla nas przytłaczające. Zamiast tego chce nas zachęcić i przejść z nami przez ten proces krok po kroku.

Przewodnik do zastosowania

Skorzystaj ze wsparcia dobrego pomocnika! Jeśli czujesz presję lub czujesz się niekomfortowo, robiąc to, powiedz o tym! Jeśli jesteś gotowy, aby zaangażować się w rozmowę z Bogiem, możesz zacząć w ten sposób:

Krok 1: Proś Boga

Boże, przez jakie okulary patrzę na Ciebie?

Duchu Święty, kiedy po raz pierwszy założyłem te okulary?

Niech Bóg pokaże ci, co się stało. Jeśli inna osoba była zaangażowana: Wybacz tej osobie to, co zrobiła i że negatywnie wpłynęła na Twój pogląd (więcej szczegółów znajdziesz w arkuszu "Wybaczanie krok po kroku").

Krok 2: Pokuta

Boże, przepraszam, że noszę te okulary przez tak długi czas. Proszę wybacz mi.

Jeśli chcesz zdjąć te okulary, możesz kontynuować:

Krok 3: Zdejmowanie soczewek i otrzymanie Bożego spojrzenia

Boże, zdejmuję te okulary i oddaję je Tobie. Co dajesz mi w zamian?

Powiedz Mu, że bierzesz to, co On ci daje. Dziękuj Bogu za to nowe spojrzenie i proś Ducha Świętego, aby pomógł ci je wykorzystać.

Boże, dziękuję Ci, że mam teraz to nowe spojrzenie i modlę się, abym mógł już cały czas tak patrzeć.

Możesz pytać Boga o konkretne tematy, niezależnie od tego, czy widzisz je przez kolorowe soczewki. Zacznij od następującego pytania:

Duchu Święty, przez jakie okulary patrzę...?

Sugestie: relacje; życie; siebie; moje dary; finanse; przyjaźnie; kościół