download: Pdficon.png
Odticon.png
Version: 1.1

Dua

Niçin dua etmeliyiz?

Dua, Tanrı’yla konuşmak anlamına gelir ve ruhsal yaşamımız için nefes almak kadar önemlidir. Tanrı bize karşı daima ilgilidir ve bizimle bir ilişki kurmak ister. Ve bu tıpkı diğer ilişkilerimiz gibidir: Daha sık görüşürsek ve karşı tarafa karşı daha dürüst olursak, ilişkimiz de o daha derin ve güçlü olur.

Matta 6:5-13

Buradan dua hakkında neler öğreniyoruz?


Dua etmenin altı çeşidi

Yüceltmek
Tanrı’ya olduğu kişi için tapınmak. (Mezmurlar 135:3)
Şükretmek
Tanrı’ya merhameti ve takdiri için teşekkür etmek. (1.Selanikliler 5:18)
Ağıt yakmak
Tanrı’ya şikayetlerimizi ve çektiğimiz acıları dile getirmek. (Mezmurlar 13:1-3)
Günahlarımızı itiraf etmek
Tanrı’dan günahlarımızı bağışlamasını dilemek. (1.Yuhanna 1:9)
Rica etmek
Tanrı’dan kendi ihtiyaçlarımız için istekte bulunmak. (Filipililer 4:6-7)
Aracılık etmek
Başkalarının ihtiyaçları için Tanrı’ya dua etmek. (1.Timoteos 2:1)

Tanrı’nın iradesi dualarımıza nasıl etki eder

Tanrı’nın iradesine göre dualarımız için üç farklı durum olabilir:

 1. Tanrı zaten kararını vermiştir
  Örnek: “Rab, ben başka bir yerde ve zamanda doğmak istiyorum.”
  → Ne kadar çok dua edersek edelim, hiçbir şey asla değişmeyecektir.
 2. Tanrı ulaşmak için dua ettiğimiz şeyin gerçekte bizim için iyi olmadığını biliyordur. Ama dua etmeye devam ettiğimiz ve gerçekte O’nun bize ne söylemek istediğini dinlemediğimiz için, en sonunda “tamam” der. Ardından başımıza geleceklerden ders çıkarmamızı bekler.
  Örnek: Küçük bir çocuk ebeveynlerine gider ve bir bardak suyu masaya taşımak istediğini söyler. Anne babası masanın onun için henüz çok yüksek olduğunu bilir ve bardağı çocukla birlikte taşımayı teklif ederler. Ama çocuk inat eder: “Hayır! Ben yapacağım!”. Sonunda ebeveynleri kabul eder. Fakat tıpkı bekledikleri gibi, çocuk bardağı yere düşürür.
  Çocuğu teselli ederler, ona kuru giysiler verirler ve suyu temizlerler. Ardından ebeveynleri yeniden bardağı birlikte taşımayı önerirler. Bu defa çocuk kabul eder ve herkes memnun olur.
  → Hakkında dua ettiğimiz şey gerçekten iyi mi? Doğru sebeplerle mi dua ediyoruz?
  → Sonuçların sorumluluğunu üstlenmek zorundayız.
 3. Tanrı’nın arzusuna uygun şekilde dua etmişizdir
  → Tanrı bunu gerçekleştirecektir! Tanrı’nın arzusu hakkında daha fazla şey öğrenelim ve buna göre dua edelim. (1. Yuhanna 5:14)

Trafik ışıkları: Tanrı’nın dualarımıza cevap verişinin bir resmi.

“Evet.” Yeşil ışık Tanrı ricamızı onaylar ve kabul eder.
“Hayır.” Kırmızı ışık Tanrı ricamızı onaylamaz, O’nun farklı bir fikri vardır.
“Bekle.” Sarı ışık Tanrı (henüz) cevap vermemiştir, bu durumda sabırlı olmalıyız.

Tanrı’yı dinlemek

Tıpkı bizim Tanrı’ya konuştuğumuz gibi, O da bize konuşmak ister. O’nunla daha fazla zaman geçirdikçe, O’nun sesine daha da aşina oluruz. İşte bunun için dört temel anahtar:

Tanrı’nın huzurunda bulunmak
Rahatsız edilmeyeceğiniz bir yer bulun ve düşüncelerinizin durulması için biraz bekleyin. Tanrı’ya tam anlamıyla odaklanabilmek için, hala zihninizde kalan şeyler varsa onları ya Tanrı’ya verin ya da daha sonrası için not alın.
Görmek
Tanrı yalnızca çok nadiren duyulabilir fiziksel bir sesle bize konuşur, yani O’nu duyabilmek için kulaklarımıza ihtiyacımız yok. Bunun yerine O, hayal gücümüzü kullanmayı tercih eder ve sıklıkla “kalbimizin gözleri” önünde bize çeşitli şeyler gösterir.
Rastgele düşünceler
Kutsal Ruh’u aldığımız zaman O, düşüncelerimizi de etkiler. O’na yaşamımızda daha fazla yer verdikçe, Kutsal Ruh düşüncelerimizi daha da fazla şekillendirir. Tanrı genellikle sesli buyruklarla konuşmaz, O daha çok aklımıza geliveren düşünceler aracılığıyla ve şefkatle konuşmayı tercih eder.
Not almak
O’na olan sorularımız kadar bunlar için cevap olarak aldığımız düşünceler de dahil olmak üzere, bir kağıda Tanrı’dan duyduğumuz şeyleri yazmak faydalıdır. Onların Tanrı’dan olup olmadığını sorarak her düşünce üzerine ayrı ayrı kafa yormayın, bunun yerine ayıklamadan her şeyi yazın. Sonrasında eğer herhangi bir konuda kararsız kalırsanız yeniden düşünebilir ve duyduklarınızı gözden geçirebilirsiniz.

(bunları Habakkuk 2:1-2 ayetleriyle karşılaştırın)

Daha fazla ipucu

 • Tanrı’ya tıpkı başka bir insana konuşabildiğimiz gibi konuşabiliriz. O kalplerimizde ne söylediğimizi duyar. Özellikle başkalarıyla beraberken sesli olarak dua etmek, bunun herkesin birlikte katılabileceği bir konuşma olabilmesi için iyidir.
 • Bazen dua ederken ısrarcı olmamız gerekir: “İsa öğrencilerine, hiç usanmadan, her zaman dua etmeleri gerektiğini belirten şu benzetmeyi anlattı: ...” (Luka 18:1)
 • Her zaman ve her yerde dua edebiliriz.
 • İsa’nın adıyla dua ederiz (Yuhanna 14:13)
  O’nun arzusunu yerine getirebilmemiz için İsa Mesih bize yetki verdi. Bu durumda İsa’nın nasıl ve ne için dua ettiyse biz de öyle dua etmeliyiz. Böylelikle O’nun arzusuna göre dua etmiş oluruz, ve O da bize cevap verir. Önemli: “İsa’nın adıyla” demek duamızı otomatik olarak güçlendiren sihirli bir formül değildir.
 • Tanrı bizlere İsa aracılığıyla dualarımızda kullanabileceğimiz bir yetki vermiştir. Bu demektir ki bizler bir şeyleri ilan edebiliriz (sesli olarak kutsamak, günahı veya olumsuz bir ruhsal mirası reddetmek gibi). Ayrıca hastalıklara ve cinlere gitmelerini emredebiliriz (Luka 9:1-2)

Uygulama

Altı farklı dua çeşidinden hangisini (yüceltmek, şükretmek, ağıt yakmak, günahları itiraf etmek, rica etmek, aracılık etmek) dua yaşamınıza daha fazla eklemek istersiniz?

Tanrı’ya hangi soruları sormak istersiniz? Bunun için neresi ve ne zaman sizin için daha uygun olur?

Hedeflerim: